سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تهران

سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تهران به همت اکبر جلیلی بنیانگذار و رئیس این سمپوزیوم و مدیرعامل مؤسسه‌ی هنری هووای برای نخستین بار در ایران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ برگزار شد.
از آغازین روزهای بهاری سال ۱۳۹۳ اکبر جلیلی تصمیم گرفت تا با هدف استقلال در طراحی صحنه و تدوین و تدقیق نگاه آکادمیک و جهانی بر طراحی صحنه‌ی ذوقی و سلیقه ای و نیز رسیدن به یک نگاه علمی و اندیشه‌ای در طراحی صحنه و لباس برای اجرای یک اثر نمایشی، سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران را برگزار کند. در همین راستا از اوایل سال ۱۳۹۳ به تحقیق، مطالعه و آسیب شناسی تئاتر و رشته‌ی طراحی صحنه پرداخت و جشنواره‌ها و سمپوزیوم‌های بین‌المللی را رصد نمود تا به طرحی جامع در رابطه با اجرای آن در ایران برسد، سرانجام طرح نخست و آیین‌نامه کلی مشخص و پیش‌نویس فراخوان به نگارش درآمد، در ادامه هنرمندان نامی کشورمان آقایان ایرج رامین‌فر، قباد شیوا، حسن معجونی، شهرام علیدی و مدیا کاشیگر، پذیرفتند به عنوان مشاوران علمی، جواد عاطفه به عنوان دبیر علمی، طاها ذاکر به عنوان مدیر هنری و منصوره بسمل به عنوان مشاور رسانه‌ای نخستین دوره کنار ما باشند. طرح نهایی فراخوان برای چاپ و انتشار به تصویب و تایید دبیرخانه رسید. پس از تایید طرح و فراخوان سمپوزیوم اقدامات قانونی برای اخذ مجوز از طریق مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفت و مجوز به شماره‌ی ۳۳۷۹۳/۹۴ صادر شد.
سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تهران انتظار دارد با استفاده از ظرفیت‌های موجود و دعوت از هنرمندان و صاحب نظران طراحی صحنه و لباس قدمی کوچک در راستای وظایف فرهنگی برداشته و از این رهگذر علاوه بر فرهنگ‌سازی برآمده از این سمپوزیوم، تاثیرات مضاعف حاصل از ساخت آثار هنری هدفمند که به یک نگاه علمی و اندیشه‌ای در طراحی صحنه و لباس برای اجرای یک اثر نمایشی می شود را قوت ‌بخشد.